Teknoloji

Pamuk Şeker Kadar Yumuşak Yeni Bir Gezegen Keşfedildi: Jüpiter’den Bile Büyük!

Tüm gezegenler, üzerinde yaşadığımız Dünya gibi kaynayan ve sert kabuklarla kaplı bir yapıya sahip değildir. Güneş Sistemi’nde bile bu beklentiyi boşa çıkaracak olan Jüpiter adında bir gaz devi ile komşuyuz. Gaz devi dediğimde bu gezegenler aslında; aslında bir küre şeklini aldı, yoğunlaşmış gaz bulutlarındanBu bulutların merkezindeki gezegenleri oluştururlar ve çoğu zaman boyut olarak çok daha küçüktürler.

İşte onlardan biri daha keşfedildi. Bu yeni gezegen, Dünya’dan 1232 ışıkyılı uzaklıkta bulunuyor. WASP-193b kod adı verildi. Ancak ilk bulgulara göre bu gezegen, Jüpiter’den %50 daha büyük olmasına rağmen oldukça hafif Aynı zamanda Dünya’nın yoğunluğunun %1’i kadar serttir. Bu, bilim adamlarının “pamuk şeker kadar yumuşak” yorumunu yapmalarını sağlar.

WASP-193b, yıldızımız Güneş ile hemen hemen aynı yaş ve sıcaklıkta ve kendi yıldızına çok yakın. Ancak bu konuda hala cevaplanmamış birçok soru var:

Gezegenin etrafında döndüğü yıldız 6 milyar yaşında düşünülüyor. Hem kendisine çok yakın olması hem de yüksek hızlarda dönmesi nedeniyle atmosferindeki gazların şiştiği ve dolayısıyla boyutunun büyüdüğü düşünülüyor. Ancak bilim insanları gözlemledikleri özelliklerden yola çıkarak WASP-193b’nin doğasına ve böyle bir yapıya nasıl ulaştığına bir anlam veremediler.

Böylece James Webb Uzay Teleskobu Gökbilimcilerin üstün teknolojileri sayesinde yeni keşfedilen bu gezegenin gizemleri daha net bir şekilde analiz edilebiliyor. Çalışmayı yürüten ekipte görev alan Liege Üniversitesi akademisyeni Khalid Barkaoui, WASP-193b’nin gezegenlerin evrimi hakkında bize değerli bilgiler sağlayabileceğini belirtiyor.

haberkarapinar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu