Ekonomi

İlk çeyrekte ne kadar ekonomik büyüme bekleniyor?

Kahramanmaraş’ta 50 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği deprem dönemini de kapsayan ilk çeyrekte Türkiye ekonomisinin yüzde 3,9 oranında büyümesi bekleniyor.

Reuters’in 15 kurumla yaptığı ankete göre 2023’ün ilk çeyreğine ilişkin büyüme beklentileri yüzde 1,2 ile yüzde 5,5 arasında.

Yıllık büyüme sorusuna yanıt veren 19 ekonomistin medyan tahminlerine göre Türkiye ekonomisi yüzde 2,8 büyüyecek. Tahminler yüzde 2,1 ile yüzde 4 arasında değişiyor.

Türkiye ekonomisi, verilerin temelini oluşturan 2022 yılının ilk çeyreğinde yüzde 7,6, yılın tamamında ise yüzde 5,6 büyüme gösterdi.

Ekonomistler ve hükümet, ülkenin güney ve doğusunda 11 ili etkileyerek milyonlarca insanı evsiz bırakan depremlerin Türkiye ekonomisine toplam yükünün 100 milyar doları aştığını açıkladı.

En son Şubat ayındaki TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında depremin ekonomi üzerindeki etkilerini azaltmak amacıyla 50 baz puan daha indiren TCMB’nin politika faizi yüzde 8,50 seviyesinde bulunuyor.

Sanayi üretim endeksi, deprem sonrası bölgede yaşanan yıkım ve diğer illere göçün ardından Şubat ve Mart aylarında sırasıyla yıllık yüzde 8,2 ve yüzde 0,1 daraldı.

NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 31 Mayıs’ta ilk çeyrek GSYİH verilerini açıklayacak.

KAYNAK: REUTERS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu